Francuski ośrodek Alpe d’Huez

Alpe d’Huez to duży francuski ośrodek założony w 1936 roku. Znajduje się on w Alpach Delfinackich. Łączy on ze sobą wioski górskie pełne tradycji, takie jak Oz-en-Oisans, Auris-en-Oisans, Vaujany, Villard Reculas, Auris-en-Oisans czy La Garde. Ośrodek ten wchodzi w skład Parku Krajobrazowego oraz Parku Narodowego Ecrins i jest idealny dla miłośników narciarstwa.

Alpe d’Huez to kurort narciarski ulokowany na płaskowyżu, na wysokości 1860 metrów n.p.m. Jest niezwykły już przez same widoki, bowiem można tu podziwiać Alpy, szczyty Mont Cervin i Mont Blanc oraz Meije. Kolejnym atutem tego miejsca jest słońce, bowiem meteorologowie potwierdzili, iż można się tu spodziewać aż 300 słonecznych dni w roku.

Kurort ten posiada czarne trasy głównie na południowym stoku gór, które znajdują się poniżej Pic Blanc na wysokości ponad 2300 oraz 2700 metrów n.p.m. i to właśnie tam można też znaleźć najdłuższą z nich, czyli Sarenne. Ma ona ponad 16 kilometrów i jest najdłuższa nie tylko w tym regionie, ale też na całym kontynencie.

Na wysokości 2700 metrów znajduje się także lodowa jaskinia, którą można zwiedzić, a jeśli chodzi o wyciągi to kurort ten oferuje 40 orczyków, 23 kolejki krzesełkowe, 9 gondolek, 6 kolejek liniowych oraz 3 taśmowe wyciągi przeznaczone dla dzieci.

Jakie atrakcje czekają w Alpe d’Huez na odwiedzających i jak dojechać?

Prócz szusowania Alpe d’Huez posiada także wiele innych atrakcji, które kuszą przyjezdnych. Stacja ta żyje do późnych godzin wieczornych, a nawet dłużej, dlatego jest tak lubiana przez rozrywkowych młodych ludzi. Mnóstwo tu restauracji i sklepów, a dodatkowo czeka tutaj centrum sportowe z lodowiskiem i podgrzewanym basenem, bezpłatne dla posiadaczy skipassu oraz oczywiście dyskoteki.

Do kurortu można dojechać samochodem – to 1850 kilometrów, a także autokarem, choć ta druga opcja jest oczywiście dość długa. Można także zdecydować się na przelot. Najbliższe porty lotnicze to Grenoble Isere oddalone o 64 kilometry, Chambery-Savoie – 122 kilometry oraz Lyon Saint-Exupery – w odległości 172 kilometrów.

Alpe d’Huez to wspaniała stacja narciarska, która gwarantuje udany wypad miłośnikom szusowania z całego świata. Posiada ona aż 250 kilometrów niezwykle ciekawych tras z najdłuższą czarną trasą na kontynencie, a dodatkowo również 1 halfpipe, 2 snowparki czy też tory do boardecrossu czy bobsleju. Przyciągają tutejsze krajobrazy, wspaniała pogoda i bogate życie nocne. Niewątpliwie każdy znajdzie tu coś dla siebie.