Przed wyjazdem

Wakacje lub ferie, wolność i mnóstwo możliwości – niezależnie od tego, czy to sezon letni, czy zimowy, wyjazd w góry zawsze okazuje się wspaniałym pomysłem. Przed wyjazdem warto jednak pamiętać o paru istotnych kwestiach, tak by móc cieszyć się szusowaniem bez zbędnych problemów. Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, o których zadbanie zagwarantuje udany wypad na narty i snowboard do zagranicznych kurortów zimowych.

O czym warto pamiętać jadać na narty lub snowboard?

Niezależnie od tego, czy jest się zaawansowanym zawodnikiem, czy początkującym jedną z istotniejszych kwestii jest ubezpieczenie. Może to być dodatkowe ubezpieczenie podróżne lub też wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeśli już mowa o zdrowiu – koniecznie trzeba przygotować sobie także apteczkę. Niezależnie od tego, czy wyjeżdża się tylko na weekend, czy też na dłuższy wypad. W apteczce takiej powinny być środki przeciwbólowe, opatrunkowe a także maści na bolące mięśnie.

Co ciekawe jadąc w góry trzeba również pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Dotyczy to przede wszystkim skóry oraz oczu, bowiem promienie słoneczne, które odbijają się od śniegu mogą okazać się niezwykle niebezpieczne. Potrzebny więc będzie natłuszczający krem, a także pomadka do ust z filtrem przynajmniej SPF 20. Koniecznie należy także spakować okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Oczywiście wybierając się na narty trzeba być przygotowanym nie tylko na słońce, lecz przede wszystkim na niskie temperatury. A to znów łączy się nieodzownie ze zmarzniętymi stopami, przemoczonym ubraniem czy skostniałymi palcami u rąk. W takich przypadkach świetnie sprawdzą się ogrzewacze, które warto mieć zawsze w kieszeni spodni lub kurtki.

Konieczne jest także posiadanie ze sobą telefonu z zapisanymi numerami alarmowymi. Nigdy nie wiadomo bowiem, co się wydarzy. W telefonie trzeba mieć również latarkę i sprawdzać, czy jest naładowany przed wyjściem na stok. To małe rzeczy, które w sytuacjach kryzysowych znaczą naprawdę wiele.

Ważnym elementem przygotowawczym do wypadu na narty lub snowboard jest zadbanie o kondycję. Warto rozpocząć to parę miesięcy przed, a przynajmniej dwa tygodnie zanim wyjedzie się w góry. Dzięki temu można uniknąć ogromnych zakwasów, a nawet kontuzji. Zwłaszcza, gdy treningi są nakierowane na przyszłe szusowanie. Teraz wystarczy już jedynie wybrać miejsce i zadbać o odpowiedni hotel. Zarezerwowany odpowiednio wcześniej – będzie niewątpliwie kusił lepszą ofertą. Do tego dobrze, by jego ulokowanie umożliwiało także zwiedzenie perełek w okolicy i szybkie dostanie się na stok.

Wyjazd w góry, związany z ulubionymi aktywnościami, to niewątpliwie idealny sposób na spędzenie wolnego czasu. Nasze ciało otrzymuje ogromną dawkę ruchu, przez co odwdzięcza się mnóstwem endorfin. Zmęczenie fizyczne pozwala odpocząć psychice, a zabranie na takie wypad przyjaciół czy najbliższych dodatkowo gwarantuje świetną zabawę. Warto jednak przed wyjazdem zadbać o powyższe punkty, by być pewnym iż nic nam nie przeszkodzi z korzystania z zagranicznych kurortów, śniegu i przygotowanych atrakcji.