Najnowocześniejszy ośrodek narciarski w Szwajcarii

Region narciarski Zermatt w Szwajcarii jest uważany za jeden z najbardziej nowoczesnych ośrodków narciarstwa dzięki doskonale rozbudowanej infrastrukturze do uprawiania sportów zimowych, a także braku możliwości poruszania się po większej jego części pojazdami spalinowymi. Dostępne są tutaj w większości jedynie alternatywne źródła transportu, jak chociażby pociągi wahadłowe czy elektryczne autobusy i taksówki.

W regionie Zermatt można znaleźć aż 29 gór o wysokości powyżej 4000 m.n.p.m., pośród których na szczególne uznanie zasługuje majestatyczny szczyt Matterhorn o wysokości 4478 m.n.p.m. Takie położenie tego regionu sprawia, że narciarstwo i snowboard można tutaj uprawiać nie tylko w okresie zimowo-wiosennym. Część wysoko położonych tras poprzez sztuczne naśnieżanie funkcjonuje bowiem niemal cały rok.

Region Zermatt oferuje około 150 tras narciarskich o łącznej długości ponad 360 km, dlatego jest to prawdziwy raj dla pasjonatów sportów zimowych. Na szczególne uznanie zasługują trasy w rejonie Sunnega/Rothorn. Dzięki odpowiedniemu nasłonecznieniu oraz osłonięciu przed wiatrem doskonale nadają się one na rodzinny wypad. Równie łagodnymi zjazdami charakteryzują się także trasy prowadzące ze szczytu Gornergrat. Większość z tras w Zermatt (ponad 60%) zostało oznaczonych jednak kolorem czerwonym, co oznacza średni poziom trudności, natomiast aż 20% tras stanowią trasy oznaczone kolorem czarnym, co oznacza ich przeznaczenie dla ekspertów w jeździe na nartach.

Dla takich narciarzy doskonałym miejscem są trasy biegnące w dół szczytu Stockhorn, a także najdłuższa, 25-kilometrowa trasa prowadząca z Matterhornu do Zermatt. Z kolei dla snowboardzistów nie lada atrakcją jest Gravity Park w Zermatt, gdzie można ćwiczyć jazdę i triki na snowboardzie. O doskonale rozbudowanej infrastrukturze tego parku niech świadczy chociażby fakt, że jest to miejsce treningu olimpijczyków. Region Zermatt nie posiada natomiast zbyt dużej ilości tras biegowych. Można tutaj znaleźć około 9 kilometrów takich tras, ze względu na ukształtowanie terenu, głównie o wysokim poziomie trudności.

Jeśli chodzi o najlepszy okres na uprawianie sportów zimowych w Zermatt, można do niego zaliczyć okres od końca listopada do połowy kwietnia. Znajduje się tutaj jednak także około 25 kilometrów całorocznych tras narciarskich zlokalizowanych na lodowcu Klein Matterhorn (>zobacz oferty<).